مبارزان فلسطینی در شمال و جنوب نوار غزه به مقابله با صهیونیست‌ها رفتند

اسرائیل، ناتوان در جنگ فرسایشی

حسین فاطمی
خبرنگار

 
رژیم صهیونیستی در حالی به کشتار و جنایت در نوار غزه ادامه می‌دهد که به گفته ناظران، چشم‌انداز و افق روشنی برای چگونگی پایان دادن به این جنگ از سوی صهیونیست‌ها وجود ندارد. پیرو همین نکته، ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر اعلام کرد، مذاکرات جنبش حماس و طرف صهیونیستی اکنون در حالت رکود بوده و تل‌آویو برنامه‌ای برای پایان جنگ ندارد. ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین نسبت به پیامدهای خطرناک تجاوزهای رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین در غزه هشدار داد. نبیل ابوردینه، سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین هم اعلام کرد، پافشاری بر حمله به شهر رفح فلسطین اشتباه بزرگی است که مسئولیت آن بر عهده امریکاست، چرا که تنها طرفی است که می‌تواند آن را متوقف کند.
در این بین، آش آنقدر شور شده که حتی «دن حالوتس»، رئیس سابق ستادکل ارتش رژیم صهیونیستی هم در اظهاراتی از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به دلیل شکست در جنگ غزه انتقاد کرد و خواستار شکل ‌دادن کمپینی برای سرنگونی وی شد. همزمان تامیر هیمن، رئیس سابق اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی هم به سران این رژیم از جمله نتانیاهو تأکید کرد، توافق تبادل اسرا با حماس را امضا کنند که شامل آتش‌بس دائمی و همکاری با تشکیلات خودگردان فلسطین برای برقراری مجدد نظم در غزه می‌شود؛ در غیر این‌صورت در ورطه «جنگ فرسایشی» سقوط می‌کنند.
به‌رغم آنچه گفته شد، موتور کشتار اشغالگران در رفح و جبالیا روشن است و به دنبال آن وضعیت انسانی آنقدر بحرانی شده که آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) هشدار داد، بیش از ۱۵۰ هزار زن باردار در غزه در پی جابه‌جایی اجباری از رفح به دلیل جنگ رژیم صهیونیستی با شرایط وخیم بهداشتی روبه‌رو هستند. پیش‌تر آنروا پستی را منتشر کرده بود که در آن ساختمان مدرسه‌اش در خان‌یونس توسط بمب‌های رژیم صهیونیستی، جایی که آوارگان در آن پناه گرفته‌ بودند، تخریب شده است. به نقل از آناتولی، این نهاد سازمان ملل متحد اعلام کرد، با این جابه‌جایی عظیم از رفح به خان‌یونس، مرحله جدیدی از ناامیدی در برابر چشمان جهان آشکار می‌شود. خانواده‌ها و کودکان در جست‌و‌جوی امنیت و سرپناه به مدارس تخریب‌شده آنروا در خان‌یونس باز می‌گردند.
 
ضربات به نظامیان صهیونیست در رفح و جبالیا
در عرصه میدانی، گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه دیروز (سه‌شنبه) از ضربات سنگین به نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی در محورهای نبرد در «رفح» و «جبالیا» خبر داده‌اند. در همین باره گردان‌های شهید عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس طی بیانیه‌ای اعلام کرد، یک خانه بمب‌گذاری شده در خیابان «جورج» در شرق رفح را که نیروهای ویژه رژیم صهیونیستی در آن سنگر گرفته بودند، منفجر کرد که به کشته و زخمی شدن شماری از نظامیان رژیم صهیونیستی در این عملیات منجر شد. همزمان گردان‌های القدس اعلام کرد، با خمپاره سنگین، مراکز نظامی و خودروهای ارتش رژیم صهیونیستی را در مجاورت گذرگاه رفح بمباران کرده است.
گردان‌های القدس همچنین بیان داشت، رزمندگان موفق شدند یک نظامی صهیونیست را که در یکی از ساختمان‌های پشت مدارس «ابو زیتون» در اردوگاه «جبالیا» در شمال نوار غزه پنهان شده بود، هدف قرار دهند. شاخه نظامی جهاد اسلامی در بیانیه دیگری از حملات خمپاره‌ای به نظامیان و خودروهای آنها در محله «السلام» در شرق رفح و همچنین حمله مشابه به یک تیپ پیاده‌نظام دشمن در خیابان «ابوالعیش» در جبالیا خبر داد. گردان‌های القدس اعلام کرد، در این حملات چند صهیونیست کشته و زخمی شدند. در همین راستا، ارتش رژیم صهیونیستی نیز از زخمی شدن چند نظامی خود در درگیری‌ها در جبالیا خبر داد.
از سوی دیگر، خبرنگار نظامی رادیو ارتش رژیم صهیونیستی گزارش داد: حماس هر روز چندین بار خمپاره‌هایی را به نیروهای ما در منطقه گذرگاه‌ها و محور نتزاریم شلیک می‌کند. دوشنبه مثل حادثه اخیر منطقه کرم ابوسالم که به کشته شدن 4 سرباز و زخمی شدن ۱۰ نفر دیگر منجر شده بود، حماس بار دیگر توانست حمله‌ای را به منطقه گذرگاه رفح انجام دهد که منجر به زخمی شدن ۱۰ نفر شد که حال سه نفر از آنها وخیم است.
 
ادامه واکنش‌ها
به سخنان سناتور گراهام
اخیراً لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه در مصاحبه‌ای با شبکه «nbc news» امریکا مدعی شد، «زمانی که به عنوان یک ملت پس از بندر پرل هاربر با ویرانی مواجه شدیم و در حین جنگ با آلمانی‌ها و ژاپنی‌ها بودیم، تصمیم گرفتیم که با بمباران هیروشیما و ناگازاکی توسط تسلیحات هسته‌ای به جنگ پایان دهیم، این تصمیم درستی بود، بنابراین اسرائیل باید هر کاری برای بقای خود به عنوان طرف یهودی انجام دهد، به اسرائیل بمب‌هایی را که برای اتمام جنگ نیاز دارد، بدهید، آنها نمی‌توانند جنگ را ببازند.» همین سخنان جنجالی او با واکنش بسیاری مواجه شد.
همچنانی که حماس به این اظهارات واکنش نشان داد و سخنانش را «اوج انحطاط اخلاقی» او دانست، جمعی از کارشناسان مصری هم به این سخنان واکنش نشان داده و ارزیابی کردند که «اظهارات گراهام قطعاً بر نژادپرستی که بر مراکز تصمیم‌گیری در امریکا حاکم است، دلالت دارد و نشان می‌دهد که امریکا به حمایت از اسرائیل و ارسال کمک‌های نظامی برای آن که آخرین آن بسته کمکی به ارزش ۲۶ میلیارد دلار بود، ادامه می‌دهد، این کمک‌ها تنها برای نجات اسرائیل از اعتراف به شکست در نوار غزه است، بویژه که ارتش آن تا این لحظه نتوانسته اهدافی را که برای این جنگ اعلام کرده بود، چه در مورد نابودی سران حماس و چه درباره آزادسازی گروگان‌ها محقق کند، همین‌طور اختلاف‌نظرهای شدیدی در درون نهادهای نظامی و امنیتی این رژیم به وجود آمده و موارد خودکشی در میان سربازان آن افزایش یافته و بر این اساس ارتش رژیم صهیونیستی در باتلاق غزه گیر افتاده و تنها می‌تواند با شکست از آن خارج شود.»

جستجو
آرشیو تاریخی