ساخت و ساز در پاییز دو برابر شد

ساخت و ساز واحدهای مسکونی در برنامه‌های نهضت ملی مسکن بتدریج در رشد صدور پروانه‌های ساختمانی نمایان می‌شود. با توجه به اینکه صدور پروانه در نهضت ملی مسکن به طول می‌انجامد و بیشتر پروانه‌ها بعد از شروع ساخت و پیشرفت فیزیکی صادر می‌شود، معمولاً عدد پروانه‌ها نسبت به آماری که از اجرای نهضت ملی مسکن داده شده، عقب است. هر چند فعالان حوزه مسکن، صدور پروانه بعد از شروع ساخت و ساز را معضلی می‌دانند که مثلاً تکمیل واحدها و صدور انشعابات به‌خاطر تأخیر در صدور پروانه با تأخیر و مشکلات دیگر همراه می‌شود. با این حال، آمار رسمی رشد صدور پروانه ساختمانی را نشان می‌دهد. بر اساس اطلاعات گزارش شاخص‌های کلان اقتصادی و اجتماعی که مرکز آمار منتشر کرده است، صدور پروانه ساختمانی در پاییز سال گذشته رشد منفی ۲۴ درصدی نسبت به سال قبل (پاییز ۱۴۰۰) را ثبت کرده اما در پاییز امسال به ۲۷ درصد رسیده است. بنابراین گزارش، تعداد پروانه ساختمانی صادر شده در شهرهای کشور در پاییز امسال نسبت به فصل تابستان تقریباً دو برابر شده است. در تابستان در مناطق شهری، حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ پروانه صادر شده که در پاییز به ۴۱ هزار و ۵۰۰ فقره رسیده و ۶۹درصد رشد داشته است. با توجه به اینکه این آمار مربوط به مناطق شهری است، با احتساب مسکن‌های روستایی، تعداد پروانه‌های ساختمانی عددی بیشتر خواهد شد. نوسازی و ساخت ۸۰۰ هزار واحد روستایی در نهضت ملی مسکن دیده شده است که بنابر آمار، اجرای این برنامه در روستاها بر اساس زمانبندی پیش رفته و در روستاها بیشترین واحد نهضت ملی مسکن در این دو سال ساخته شده است. برنامه دیگری که در نهضت ملی مسکن پیشروی مناسبی دارد نوسازی بافت‌های فرسوده است که آمار آن رشد متوسط ۵۰ درصد در کشور را نشان می‌دهد که به گفته مسئولان نوسازی بافت‌های فرسوده، نوسازی بافت‌ها به رکورد ۲۰ ساله رسیده است.
بر اساس این گزارش نوسازی ۱۲۷ هزار و ۶۷۷ واحد مسکونی در بافت فرسوده شهری، ۶ برابر افزایش واحد نوسازی شده است. در مقایسه با مدت مشابه در دولت قبل، نوسازی ۲۲ هزار و ۸۲۳ واحد مسکونی، انجام ۱۶۲ پروژه روبنایی بافت‌های فرسوده در راستای محرومیت‌زدایی که ۵۶ درصد از پروژه‌های ناتمام در ابتدای دولت، به اتمام رسیده است از جمله اقدامات نوسازی در دولت سیزدهم است. در همین خصوص نیز در ابتدای دولت سیزدهم ۲۹۰ پروژه انجام نشده وجود داشت که طی دولت سیزدهم ۱۶۲ پروژه به اتمام رسیده و در حال حاضر ۱۲۸ پروژه در حال اجراست.
 
ثبت رکورد ساخت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن
نهضت ملی مسکن برنامه ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم است. بنابر آخرین آماری که مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی از این پروژه ارائه کرده است ساخت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در کشور در حال اجراست.
اجرای این تعداد واحد مسکونی در حدود دو سال، رکوردی در ساخت واحدهای مسکونی به حساب می‌آید، در حالی که در دهه گذشته تقریباً کمترین ساخت و ساز در کشور را داشته‌ایم.
وزیر راه و شهرسازی در حاشیه افتتاح و تحویل کلید واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی تکمیل شده دراستان قزوین، اظهار کرد: در سطح استان قزوین ۲۳ هزار پروژه نهضت ملی مسکن در قالب پروژه‌های شهری، روستایی، بازآفرینی و حمایتی در دستور کار قرار دارد که بیش از ۲۰ هزار واحد آن مربوط به شهر جدید مهرگان است.
وی افزود: ۷۲۳۴ واحد مسکونی حمایتی، روستایی، شهری و بازآفرینی در سطح استان تقدیم مردم قزوین شد و از جمله اقدامات دیگر نیز می‌توان به واگذاری ۱۱۱۹ قطعه زمین در قالب قانون حمایت از خانواده و طرح جوانی جمعیت به متقاضیان در استان قزوین در «پویش خانواده مهدوی» اشاره کرد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «استان قزوین در زمینه اجرای طرح نهضت ملی مسکن از استان‌های دارای عملکرد مطلوب محسوب‌می‌شود»، گفت: با تأمین زمین و همکاری بانک‌ها که البته نیاز به تأمین منابع مالی بیشتری است، امیدواریم سال ۱۴۰۳ سال شکوفایی و تحویل واحدهای بیشتر به مردم باشد تا هرچه سریع‌تر متقاضیان بویژه اجاره‌نشینان در سال آینده صاحب خانه شوند.
بذرپاش با اشاره به نحوه ساخت ساختمان‌های دو طبقه حیاط‌دار و ویلایی گفت: یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن بدین شکل است که هرکجا فضا و مساحت زمین اجازه دهد، مبنا احداث ساختمان‌های تک طبقه یا دوطبقه ویلایی حیاط‌دار است زیرا با استقبال و رضایتمندی بیشتری روبه‌رو است.
وی از ثبت رکورد ساخت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی خبر داد و گفت: از این عدد عبور کردیم و شاهد اتفاقات بسیار خوبی در خصوص تأمین زمین و ساخت مسکن روستایی در کشور هستیم و امیدواریم سال آینده سال شکوفایی تأمین مالی گسترده‌تر برای پروژه‌های نهضت ملی از سوی شبکه بانکی کشور باشد.
 
افزایش حداقلی عوارض ساخت
وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت تمام شده نهضت ملی مسکن در سال آینده، اضافه کرد: باید توجه داشت که قیمت تمام شده مسکن تابعی از تورم است اما همواره یکی از خواسته‌های ما این بوده بخش‌ها و متغیرهایی که قیمت تمام شده مسکن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند بویژه فولاد و سیمان در حوزه مصالح مورد توجه قرار گیرند که در جلسه آینده شورای‌عالی مسکن تصمیمات خوبی اتخاذ می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: با وجود پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی عده‌ای با خروج این دو مصالح از بورس کالا مخالف بودند، اما امیدواریم سال آینده مصالح ساختمانی بویژه فولاد و سیمان با تمهیدات وزارت اقتصاد و دارایی ارزان‌تر در اختیار سازندگان و پروژه‌ها قرار بگیرد.
بذرپاش همچنین از همکاری با وزارت کشور و شهرداری‌ها برای افزایش حداقلی عوارض ساخت و ساز در سال آینده خبر داد.

جستجو
آرشیو تاریخی