بنیامین نتانیاهو خیز آخر را برای بزرگترین جنایت احتمالی برداشت

طرح خونبار رفح

حسین فاطمی
خبرنگار

از هفته گذشته دور جدیدی از حملات رژیم صهیونیستی به رفح آغاز شده است و به دنبال آن تل‌آویو به دنبال شروع عملیات میدانی و زمینی در جنوبی‌ترین بخش نوار غزه است. پیرو این موضوع، ارتش رژیم صهیونیستی روز جمعه موضوع انجام عملیات زمینی در شهر رفح را تصویب کرد. همزمان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با صدور دستور تخلیه رفح به ارتش این رژیم دستور داده که طرحی برای تخلیه ساکنان شهر رفح پیدا کند. این درحالی است که بنابر برخی تخمین‌ها جمعیتی بین یک میلیون و دویست تا یک میلیون و پانصد هزار نفر از آوارگان فلسطینی برای فرار از حملات به رفح پناه برده‌اند. از این‌رو هرگونه اقدام نظامی و عملیات زمینی رژیم صهیونیستی در این قسمت از باریکه غزه به معنای کشتار بی‌سابقه غیرنظامیان و به راه افتادن حمام خون است که قطعاً می‌تواند پیامدهای دیپلماتیک، حقوق بشری و حتی امنیتی، چه برای کل منطقه و چه در سطح فرامنطقه‌ای داشته باشد. این درحالی است که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تأکید دارد عدم حمله به شهر رفح به معنای شکست در جنگ و باقی ماندن جنبش حماس در آنجا است. این بخشی از سخنان بنیامین‌ نتانیاهو در گفت‌وگو با شبکه‌ ای‌بی‌سی‌نیوز بود که مدعی شد: «به نیروهای‌مان دستور دادیم که قبل از حمله زمینی به رفح برای خارج کردن صدها هزار غیرنظامی از آن منطقه برنامه‌ریزی کنند!» آن‌طور که ایسنا بخشی‌هایی از این مصاحبه را منتشر کرده، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادعایی دال بر ایجاد گذرگاه امنی برای غیرنظامیان مطرح کرده که ساکنان غیرنظامی رفح بتوانند به‌واسطه آن منطقه رفح را ترک کنند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شده است، در این خصوص با امریکایی‌ها توافق‌نظر دارد. بی‌بی‌مدعی شد: «پیروزی در دسترس است. ما آن را به دست خواهیم آورد. ما نیروهای حماس را شکست داده و رفح را که آخرین سنگر است، به دست خواهیم آورد. ما درحال کار روی یک برنامه دقیق برای خروج امن غیرنظامیان هستیم!» وی به مناطقی در شمال رفح اشاره کرد که می‌توانند به عنوان مناطق امن برای غیرنظامیان مورد استفاده قرار گیرند و خطاب به منتقدانی که می‌گویند حمله به رفح از خط قرمز عبور می‌کند، پاسخ داد: «کسانی که می‌گویند تحت هیچ شرایطی نباید وارد رفح شویم، اساساً می‌گویند، جنگ را ببازید و حماس را در آنجا نگه دارید.»

اختلافات در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر عملیات زمینی در رفح
 درحالی بی‌بی از نظر قاطعش برای حمله به رفح می‌گوید که اختلافات میان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس ستاد ارتش این رژیم درباره عملیات زمینی احتمالی در شهر رفح غزه شدت گرفته است. به گزارش تحلیلگر شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو دستور داده نیروهای ذخیره‌ای که از ارتش خارج شده بودند، جهت آمادگی برای انجام عملیات زمینی در شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه مجدداً به ارتش ملحق شوند.
در مقابل، هالوی هم در پاسخ گفته ارتش برای انجام هر عملیاتی آماده است اما جنبه‌های سیاسی‌ای وجود دارد که ابتدا باید آنها را بررسی کند. در همین راستا، یک مسئول ارشد صهیونیستی به شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی گفت: «انجام عملیات نظامی در رفح قریب‌الوقوع است.»
رسانه‌های صهیونیستی گزارش کردند، دستورات نتانیاهو برای آمادگی جهت انجام این عملیات اختلاف زیادی میان او و ارتش ایجاد کرده است. در این میان خانواده‌های اسرای صهیونیست شنبه‌شب با برگزاری تظاهراتی دیگر در تل‌آویو و قدس خواهان استعفای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و امضای فوری توافق تبادل اسرا شدند.
همچنین تحلیلگر مسائل سیاسی شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی هم گفت: «نتانیاهو و هالوی چند روز پیش درباره تداوم عملیات نظامی در غزه تبادل نظر کردند و درباره اشغال رفح به اختلاف خوردند. وی افزود: «درحالی که نتانیاهو برای پیدا کردن راه‌حل‌های سریع به ارتش فشار می‌آورد، هالوی خواهان فراهم کردن شرایط لازم مانند تخلیه منطقه و هماهنگی با مصر است.» درهمین حال، رسانه‌های عبری گزارش کردند، دولت امریکا در پیامی از رژیم صهیونیستی خواسته در ماه رمضان در رفح عملیات انجام ندهد زیرا تنش‌ها در این ماه تشدید می‌شود.

 تهدید حماس درباره وارد کردن ضربه‌ای سخت‌تر از 7 اکتبر
بالا گرفتن احتمال حمله زمینی به رفح و خیز بنیامین نتانیاهو به سمت چنین اقدامی با واکنش حماس همراه شد. در همین ارتباط محمد نزال، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در گفت‌وگو با شبکه الجزیره درمورد حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به رفح هشدار داد و گفت: «اگر این اتفاق رخ دهد رژیم صهیونیستی ضربه‌ای سخت‌تر از هفتم اکتبر خواهد خورد.» به گزارش ایسنا، این عضو ارشد مقاومت اسلامی فلسطین تأکید کرد: «مذاکرات و رایزنی‌های عمیقی میان هیأت حماس و واسطه‌های مصری و قطری در قاهره انجام شد و هیأت این جنبش جمعه شب و قبل از رسیدن رؤسای موساد و شاباک به مصر، قاهره را ترک کرد.» در راستای گفته‌های این عضو حماس، رسانه‌های صهیونیستی گزارش کردند، مصر، قطر و امریکا فردا سه‌شنبه به منظور بررسی توافق تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی در قاهره نشست سه‌جانبه برگزار می‌کنند.
محمد نزال درخصوص شرط حماس مبنی بر ایجاد آتش‌بس کامل در غزه تأکید کرد: «ما خواستار کمترین حد آتش‌بس شدیم و این امر بخشی از تاکتیک‌های مذاکرات نیست، مطرح کردن مسأله آتش‌بس اغراق‌آمیز نیست، آیا نبرد باید تا زمان نامعلومی ادامه داشته باشد؟ ما می‌دانیم که بنیامین نتانیاهو می‌خواهد جنگ را تا زمان انتخابات امریکا در نوامبر آینده بکشاند زیرا او می‌خواهد که ترامپ در انتخابات پیروز شود.» این عضو حماس در بخش دیگری تأکید کرده، رژیم صهیونیستی تمایل دارد که به رفح حمله کند زیرا صدها هزار آواره در آنجا زندگی می‌کنند و گفته می‌شود که تل‌آویو اکنون منتظر موافقت مقامات مصری است زیرا بدون این موافقت نمی‌تواند چنین اقدامی انجام دهد و در روزهای آینده صحت و کذب این گزارش‌ها معلوم می‌شود. وی گفت: «ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که این اتفاق رخ ندهد.»

جستجو
آرشیو تاریخی