سخنگوی اقتصادی دولت خبر داد

واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا ۲۵ اسفند

در ۱۱ماه امسال ۵۵ میلیارد دلار تجارت غیر نفتی با ۱۵ کشور همسایه داشته‌ایم و در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی هم از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تا ابتدای اسفند ماه بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مصوب انجام شده است

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان عبور نرخ رشد اقتصادی از ۶ درصد، مطرح کرد: تورم بهمن ماه مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه کشور در پایان بهمن با ۲.۷ درصد کاهش به ۳۵.۸ درصد رسیده است.
بیستمین جلسه پرسش و پاسخ «سید احسان خاندوزی» سخنگوی اقتصادی دولت در حالی آغاز شد که سه روز بیشتر تا انتخابات باقی نمانده و وزیر امور اقتصادی و دارایی در مقدمه با آرزوی انتخابات مشارکتی برای ایران قوی سخنان خود را آغاز کرد.
سخنگوی اقتصادی دولت، مهم‌ترین معضل اقتصادی ایران در شروع به کار دولت سیزدهم را رشد اقتصادی صفر و منفی در کنار وضعیت نگران‌کننده بدهی دولت و نقدینگی بالا دانست و تأکید کرد: در آغاز به کار دولت می‌توان گفت که اقتصاد کشور در وضعیت کلنگی قرار داشت و دولت تلاش می‌کرد از هر ابزاری برای جبران کسری بودجه خود استفاده کند. وی گفت: در چنین شرایطی اولین اقدامی که دولت سیزدهم باید انجام می‌داد، تدبیر برای رفع سه ناترازی بودجه در حوزه نظام بانکی و ناترازی‌های متغیرهای اسمی اقتصاد مثل رشد نقدینگی و تورم بود.
به گفته خاندوزی، شاخص‌های اقتصادی ایران در ۹ ماهه امسال طبق اعلام بانک مرکزی، شرایط رشد با ثبات را تکرار کرده و رشد اقتصادی به ۵.۱ درصد با احتساب نفت و ۲.۵ درصد بدون احتساب نفت رسیده است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه رشد بخش نفت در پاییز امسال به ۲۱.۸ درصد رسیده است، گفت: این عدد در پاییز سال گذشته ۱۰.۸ درصد بود که رشد ۲ برابری نفت نسبت به پاییز سال گذشته نشان داد کشور در زمینه تحریم‌شکنی موفقیت بسیار زیادی داشته است. وی در ادامه اظهار کرد: بنابراین رشد اقتصادی ۹ ماه امسال بالای ۶ درصد را تجربه می‌کند.
وی در تشریح دیگر دستاوردهای دولت در حوزه اقتصاد، گفت: بر اساس آخرین آمار خزانه‌داری در ۱۱ ماهه امسال ۸۲ درصد از درآمدهای دولت محقق شده است. در بخش بودجه عمرانی تا پایان بهمن ماه ۱۸۶هزار میلیارد تومان پرداخت بودجه عمرانی داشتیم که نسبت به سال گذشته ۷۹ درصد رشد داشته است. خاندوزی گفت: تا پایان اسفند انتشار صورت های مالی شرکت های دولتی به حدود ۲ هزار شرکت دولتی می‌رسد.
خاندوزی درباره میزان سرمایه‌گذاری خارجی اظهار کرد: این موضوع یکی از نکات قابل توجه عملکرد دولت در بخش دیپلماسی اقتصادی است. در ۱۱ماه امسال ۵۵ میلیارد دلار تجارت غیر نفتی با ۱۵ کشور همسایه بوده است. در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی هم خوشبختانه از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تا ابتدای اسفند ماه بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مصوب انجام شده است.
 وی با اشاره به تلاش‌های دولت در سال‌ ۱۴۰۱ برای پرداخت بموقع سود سهام عدالت گفت: همواره تلاش کردیم که سود سهام عدالت را زودتر از دولت‌های قبل پرداخت کنیم و ان‌شاءالله مرحله دوم سود سهام عدالت تا ۲۵ اسفندماه پرداخت می‌شود.
سخنگوی اقتصادی دولت درباره ثبات در تصمیم‌گیری‌ها و تأثیر آن بر بازار سرمایه اظهار کرد: ثبات چشم‌اندازهای سیاست‌های اقتصادی برای سرمایه‌گذاران و بویژه صنایع بورسی حائز اهمیت است؛ دولت در مصوبه‌ای که امسال در خصوص خوراک پتروشیمی‌ها داشت خود را تا چند سال آینده محدود کرد تا برای فعالان اقتصادی پیش‌بینی‌پذیر شود؛ مصوبات و بودجه‌های سنواتی در حوزه عوارض صادرات مواد خام و نیمه خام متأسفانه مستمراً در مقام تغییر بود اما امسال بعد از نشست و گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی عوارض صادراتی را اصلاح کردیم.
 وزیر اقتصاد درباره اقدامات بانک مرکزی در کنترل بازار ارز و سیاست‌های ارزی دولت در خصوص سال آینده اذعان کرد: تلاش ما این است که درمورد پارامترهای ارزی و اقتصادی مانند رشد نقدینگی، افزایش صادرات نفت، مدیریت ثبت سفارش واردات و کاهش قاچاق کالا شرایط بهتری را برای آینده فراهم کنیم.

 

بــــرش

3 اقدام دولت برای تأمین امنیت غذایی خانوارها
خاندوزی با اشاره به سه اقدام عملی دولت در حوزه تأمین امنیت غذایی خانوارهای ایران در آستانه سال نو و ماه مبارک رمضان، گفت: طرح فجرانه کالابرگ یکی از این اقدامات بوده است که با استقبال خوبی نیز مواجه شد؛ بیش از ۱۴ میلیون خانوار که شامل ۴۲ میلیون نفر می‌شود از طرح کالابرگ فجرانه استفاده کردند و در این مدت ۳۸ هزار میلیارد تومان از طریق فروشگاه‌های مدنظر و اقلام موردنظر خرید شده است. سخنگوی اقتصادی دولت از طرح ملی یسنا به عنوان دومین اقدام دولت نام برد و افزود: در این طرح که با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی انجام می‌شود، برای مادران دارای کودک زیر ۲ سال ۴۰۰ هزار تومان یارانه اختصاص یافته است. به گفته خاندوزی، سومین اقدام طرح امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال دهک‌های یک تا ۵ یک میلیون تومان و برای دهک‌های ۵ تا هفت نیز ۶۰۰ هزار تومان اختصاص یافته است. وی تأکید کرد: همه تلاش ما این است که آغاز سال نو با وفور کالاهای مورد نیاز و قیمت‌های مناسب و در دسترس مردم باشد و امیدواریم که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تأمین و کنترل قیمت‌های مورد نظر پیش برویم.

جستجو
آرشیو تاریخی