دور دوم سفر استانی رئیس‌جمهور به دیار جهاد و اجتهاد با استقبال پرشور مردم استان همراه بود

قم روی دور تند پیشرفت و آبادانی

توصیه‌ها و قدردانی مراجع عظام تقلید از سختکوشی دولت مردمی

دومین سفر دکتر رئیسی به قم که با استقبال گسترده و پرشور مردم همراه بود، چندین دستاورد توسعه‌ای و زیرساختی برای این شهر و استان به همراه داشت. در این سفر دو روزه، با حضور رئیس‌جمهور پروژه پوشش سراسری شبکه فیبر نوری در استان قم به بهره‌برداری رسید تا با تحت پوشش قرارگرفتن 435 هزار خانوار، میزان خانوارهای تحت پوشش فیبر نوری در سراسر کشور به 7.5 میلیون خانوار برسد. واگذاری 3 هزار و 748 واحد مسکونی و 3 هزار و 508 قطعه زمین در استان، راه‌اندازی 150 کارخانه تعطیل و نیمه‌تعطیل و در کنار اینها، تصمیم‌گیری برای به سرانجام رساندن دو پروژه کلان، یعنی تعیین تکلیف طرح مونوریل و فرودگاه بین‌المللی، از دیگر رهاوردهای این سفر برای شهر و استان قم بوده است. به گفته محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور، بر اساس تصمیمات مرتبط با این سفر، در مجموع ۸۷ مصوبه جدید با اعتبار 5 هزار و ۳۶۴ میلیارد تومان در این استان اجرا خواهد شد. نخستین سفر دولت مردمی به استان قم که در تابستان 1401 انجام شد نیز ۱۴۷ مصوبه برای این استان به همراه داشت که قریب به 3 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای آن تعیین شده بود. به این ترتیب، علاوه بر این آمار، زیرساختی بودن طرح‌ها و مصوبات هر دو سفر، نشان از توجه ویژه دولت به شهر و استان قم دارد؛ توجه ویژه‌ای که براساس آن می‌توان از جبران جدی کاستی‌های گذشته و حرکت مستمر قم در مسیر توسعه خبر داد. در کنار همه اینها، به دلیل جایگاه برجسته دینی، فرهنگی و سیاسی قم، نه‌تنها استقبال باشکوه مردم از دکتر رئیسی از معنای ویژه‌ای برخوردار است، بلکه نکات مطرح شده از سوی رئیس‌جمهور در این سفر نیز حائز اهمیت ویژه‌ای است. این دیدگاه‌ها که شامل طرح مسائلی در زمینه استقلال کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است، نشان‌دهنده معنا و کارکرد تغییر ریل رخ داده در کشور، با انتخاب مردم در سال 1400 است. دکتر رئیسی در اجتماع مردم قم، تعبیری دقیق از این تغییر ریل ارائه داد و گفت: «ملت ایران با اراده‌ای پولادین و با اتکال به خدا و تکیه بر داشته‌های خود به پیروی از امام خود به دنبال یک تحول عظیم است که رهبر معظم انقلاب اسلامی پرچم آن را در دست دارد و بنده به عنوان سرباز رهبری و خدمتگزار شما مردم برای عملیاتی کردن این تحول تلاش می‌کنم.» سفر دولت مردمی به قم و آنچه در این سفر گذشت، نماد و نمود عینی همین حرکت در مسیر تحول است. هر چند برخی جریان‌ها، بویژه وابستگان به دولت قبل تلاش کردند با حاشیه‌سازی، این دستاوردها را تحت‌الشعاع قرار دهند که البته این اقدامات ایذایی با توفیق همراه نبود.

 
رئیس‌جمهور روز گذشته در دومین روز سفر خود به قم، با مراجع عظام تقلید دیدار و گفت‌و‌گو کرد. به همراه این دیدارهای جداگانه، دکتر رئیسی همچنین پنجشنبه‌شب در دفتر رهبر معظم انقلاب با جمعی از علما، فضلا و اعضای دفتر معظم‌له و روز گذشته با حضور در دفتر جامعه اسلامی مدرسین حوزه علمیه قم، با جمعی از اعضای این جامعه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
 
آیت‌الله سبحانی: تأثیر تلاش‌های دولت در روند پیشرفت کشور
دکتر رئیسی صبح جمعه با حضور در دفتر حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی با ایشان دیدار کرد. آیت‌الله سبحانی در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه و خالصانه دولت مردمی برای بهبود وضعیت کشور، سفرهای استانی دکتر رئیسی را نمود برجسته این تلاش‌ها توصیف و تصریح کرد: تلاش‌ها و سفرهای استانی دولت مردمی تأثیر جدی و قابل توجهی در تسریع روند پیشرفت کشور و از جمله تغییر ملموس وضعیت استان قم داشته است. ایشان همچنین با بیان اینکه تلاش برای تبدیل مشکلات و تهدیدها به فرصت سازندگی و آبادانی، روند ترقی و پیشرفت کشور را سرعت خواهد بخشید، خواستار توجه بیشتر به مسائلی از جمله بهبود معیشت اقشار کم‌درآمد، مهار عوامل تورم‌زا در اقتصاد کشور، تلاش برای کاهش تصادفات جاده‌ای و توجه به ملاحظات دینی در ساخت مسکن شد. دکتر رئیسی نیز در این دیدار با ارائه توضیحاتی درباره اقدامات و تلاش‌های دولت برای رفع مشکلات و بهبود اداره امور کشور، تصریح کرد: آمارها و شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد، دولت در مسیر صحیح برای حل مشکلات گام برمی‌دارد و کاهش مشکلاتی نظیر بیکاری و احیای واحدهای تولیدی راکد و کاهشی شدن نرخ تورم گواه این مدعاست.
 
 آیت‌الله نوری همدانی: افزایش رشد کشور با وجود مشکلات
حضرت آیت‌الله نوری همدانی هم در دیدار با رئیس جمهور با اشاره به اهمیت و جایگاه مردم در جامعه اسلامی، خدمت به مردم و تلاش برای رفع مشکلات و دغدغه‌ها و تأمین مطالبات آنان را از بهترین و باارزش‌ترین کارها دانست و بر اهمیت تلاش برای مهار و کاهش تورم و ارتقای شاخص‌های رفاه عمومی تأکید کرد. ایشان بر اهمیت همصدایی و همگامی مسئولان با مردم تأکید کرد و آن را رمز پیشرفت کشور دانست و افزود: اگر مردم احساس کنند که مسئولان مثل آنها زندگی می‌کنند، مشکلات مسیر پیشرفت کشور را راحت‌تر تحمل می‌کنند. رئیس‌جمهور نیز با بیان اینکه حضرت‌عالی چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی همواره دغدغه مردم و جامعه را داشته و دارید، تصریح کرد: همه تلاش بنده و دولت مردمی این است که با وجود موانع و مشکلات، شتاب روند رشد کشور را افزایش دهیم و به لطف خدا توانسته‌ایم به‌‌رغم دشمنی‌ها و فشارهای بی‌نظیر در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی، کاهش بیکاری و احیای واحدهای راکد گام‌های مثبتی برداریم. رئیس‌جمهور در تشریح اقدامات دولت برای بهبود معیشت مردم بویژه حمایت از اقشار کم‌درآمد، افزایش تا سه برابری مستمری سه دهک اول، خدمات آب، برق، گاز و بیمه سلامت رایگان به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، افزایش خروج افراد از پوشش نهادهای حمایتی در نتیجه سیاست‌های توانمندسازی، افزایش ارزش یارانه و کاهش تأثیرپذیری معیشت مردم از نوسانات ارزی در نتیجه توزیع کالابرگ را از جمله این اقدامات عنوان کرد.
 آیت‌الله جوادی آملی: ضرورت توجه مضاعف به کرامت مردم
حضرت آیت‌الله جوادی آملی هم در دیدار رئیس‌جمهور، ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت در بخش‌های مختلف، بر لزوم افزایش تولید و بهره‌برداری بهینه از ذخایر و منابع ثروت‌آفرین کشور در اداره امور جامعه و توجه مضاعف به کرامت مردم در عین رفع دغدغه‌های معیشتی آنها تأکید کرد. ایشان در بخش دیگری از بیانات خود، عملیات غرورآفرین وعده صادق را موجب افتخار دانست و تصریح کرد: این اقدام همراه با عقلانیت انجام شد. دکتر رئیسی نیز در این دیدار از اقدامات دولت برای توانمندسازی اقشار کمتر برخوردار و رفع فقر در عین حفظ کرامت مردم، کاهش نرخ بیکاری، افزایش تولید و کاهش فقر گزارشی ارائه کرد.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی: پرکاری جنابعالی مایه امیدواری است
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در این دیدار، سفرهای استانی و حضور رئیس‌جمهور در اجتماعات مردمی را باعث آشنایی و اطلاع دقیق از مشکلات مردم و مایه امیدواری توصیف و تصریح کرد: دولت در حوزه اقدام و عمل دستاوردهای ارزشمندی داشته، اما اطلاع‌رسانی از این خدمات و دستاوردها باید تقویت شود. ایشان با اشاره به جایگاه جهانی و مهم شهر قم، توجه بیشتر بر ارتقای شاخص‌های توسعه شهری و رفع مشکلات این شهر را خواستار شد و افزود: اقدامات دولت در ‌مسکن‌سازی در قم قابل تقدیر است و اگر چه دولت شما مسئول بلاتکلیف ماندن طرح مونوریل و فرودگاه بین‌المللی قم نیست، اما با توجه به اهمیت این طرح‌ها برای قم و نیز رویکرد دولت مردمی در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، انتظار می‌رود اقدام مؤثری برای تعیین تکلیف و تکمیل این طرح‌ها نیز انجام شود. آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما سختکوشی، جدیت و تلاش شبانه‌روزی دولت مردمی، امید زیادی برای انجام این کارها ایجاد کرده است، گفت: بنده همواره برای موفقیت جنابعالی و دولت مردمی دعا می‌کنم. پرکاری شخص جنابعالی و ارتباط گسترده شما با مردم، مایه امیدواری دوستداران انقلاب و ناامیدی دشمنان است. رئیس‌جمهور نیز با بیان اینکه  کشور در حال پیشرفت است، تأکید کرد: در عزم دولت برای تسریع و تداوم مسیر رفع مشکلات و توسعه کشور خللی پیش نیامده است.

آیت‌الله شبیری زنجانی: طلب توفیق برای دولت
دکتر رئیسی همچنین شامگاه پنجشنبه با حضور در بیت حضرت آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی، با ایشان دیدار کرد. رئیس جمهور در این دیدار گرم و صمیمی ضمن تشکر از توجهات آیت‌الله شبیری زنجانی نسبت به دولت مردمی و طلب دعا، استماع آرا و نظرات مراجع معظم تقلید و همچنین ارائه گزارش از اوضاع کشور به ایشان را از تکالیف ضروری کارگزاران اجرایی کشور دانست و تداوم دعای خیر و رهنمودهای ایشان به دولتمردان را خواستار شد. حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی نیز در این دیدار برای موفقیت دولت در انجام امور کشور و تداوم خدمت به مردم از خداوند متعال طلب
توفیق کردند.

جستجو
آرشیو تاریخی