وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

علت عدم موفقیت «ظفر» ۱۲ ثانیه لعنتی بود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیأت وزیران در جمع خبرنگاران علت قرار نگرفتن ماهواره ظفر یک را ۱۲ ثانیه لعنتی عنوان کرد و گفت: در ۱۲ ثانیه آخر که سوخت یا توان موتور ماهواره باید افزایش پیدا می‌کرد تا به سرعت مورد نظر دست پیدا کند، این اتفاق نیفتاد و علت این، هم می‌تواند به کیفیت سوخت و وزن مرحله دوم ماهواره ارتباط داشته باشد، هم می‌تواند به توان موتور مرتبط باشد.
آذری جهرمی افزود: آنچه که مشخص است این است که اگر موتور ۱۲ ثانیه دیگر به فعالیت ادامه می داد و سوخت آن کفایت می‌کرد قطعاً ماهواره در مدار قرار می‌گرفت و اشکال مرحله قبل که در ماهواره پیام داشتیم برطرف شده بود؛ همان‌طور که قبلاً گفتم ۹۵ درصد موفق بود ان‌شاءالله این ۱۲ ثانیه لعنتی دفعه بعد برطرف می‌شود.
وزیر ارتباطات همچنین درباره زمان ارسال ماهواره ظفر ۲ خاطرنشان کرد: طراحی، ساخت و تست‌های ماهواره ظفر دو انجام شده و قابلیت‌های ظفر یک را دارد اما دوربین آن کیفیت بالاتری نسبت به ظفر یک دارد و ۱۶ متری است. در برنامه‌ریزی‌های انجام شده ان‌شاءالله در خرداد ماه سال آینده بعد از آماده شدن ماهواره بر سیمرغ برای قرار گرفتن در مدار اقدام می‌شود.
جهرمی در واکنش به اظهارات نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر دست داشتن در عدم موفقیت ماهواره «ظفر» گفت: ایشان می‌تواند از رؤیاهایش سخن بگوید و به نوعی خالی‌بندی کند اما در متن پیام به صراحت عنوان نکرده بود که در این برنامه دخالت کرده است و تنها با بازی با واژه‌ها در تلاش بود این مفهوم را القا کند؛ اصلاً چنین موضوعی نیست و ماهواره و سنسورها و چارچوب‌های ماهواره‌بر سیمرغ اطلاعات را ثبت کرده‌اند و مشخص است مشکل چه بوده و هیچ ارتباطی بین این موضوع و سرویس‌های جاسوسی بیگانه دیده نمی‌شود.
وی همچنین حمله هکری هفته گذشته به کشورمان را بی‌ارتباط با سرویس‌های جاسوسی اسرائیل دانست.
وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به پرسشی درباره واکنش‌های منفی نسبت به انتشار تصویر لباس فضانوردی توسط او گفت: هدف از انجام آن کار رسانه‌ای کردن برنامه ارسال فضانورد بود که برای آن سفارش ۵ کپسول زیستی را داده بودیم؛ دوستان پیشنهاد دادند که پیش خبر این موضوع منتشر شود؛ در همین زمینه خطای غیرقابل انکاری از سوی تیم تبلیغاتی ما در انتخاب تصویر لباس فضانوردان و نوع کار تبلیغاتی که انجام شده بود رخ داد که لازم می‌دانم بدون لکنت از مردم و دانشمندان حوزه فضایی عذرخواهی کنم.
وی خاطرنشان کرد: همان شب هم توضیح دادم که مسأله چه بود اما باید بدون لکنت عذرخواهی کرد که انتخاب آن لباس، اشتباه رسانه‌ای بود. این کار اصل موضوع تصمیم ایران برای اعزام فضانورد را تحت‌الشعاع قرار داد و خبر را پوشاند. باید از دوستانی که در حوزه فضایی و اعزام فضانورد تلاش می‌کنند پوزش خواست. این پست را حتماً حذف خواهم کرد.
جهرمی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ماهواره «مصباح» گفت: از سال ۱۳۸۰ تا الان در یک کشور اروپایی منتظر پرتاب است و هنوز پرتاب نشده است.
وی همچنین درباره قطع شبکه ارتباطی در استان گیلان در پی بارش سنگین برف در این استان اظهار کرد: دلیل قطع شبکه گسترده در ارتباطات، قطعی برق است؛ چرا که پنجاه درصد برق استان قطع شده و طبیعتاً مراکز مخابراتی که فاقد دیزل بودند و هم ارتباطات سیار دچار مشکل شدند. از همان روز سه‌شنبه چهار اکیپ با تجهیزات را از استان‌های همجوار فرستادیم که دو اکیپ پشت ترافیک ماندند و دو تیم وارد استان شدند. از ۳۸۱ سایت قطع شده تلفن همراه تا صبح روز چهارشنبه  حدود ۹۰ سایت متصل شده است و مراکز پرظرفیت ما در شهر املش و چابکسر به مدار برگشته‌اند و همکاران ما در تلاش هستند که سایر ارتباطات را هم برگردانند.
وزیر ارتباطات با اشاره به اعلام آمادگی سازمان فضایی برای برقراری ارتباطات سیار ماهواره‌ای در مناطقی که ارتباطات‌شان قطع شده است، خاطرنشان کرد: سازمان فضایی اعلام آمادگی کرده است که در مناطقی که حضور دارند می‌توانند سریعاً ارتباطات سیار ماهواره‌ای را مستقر کنند تا مردم منطقه ارتباطات خود را فعلاً از آن طریق انجام دهند که خواستیم زودتر این اقدام را انجام دهند.
جهرمی در ادامه با اشاره به تعداد مشترکان پهن باند گفت: در چند سال اخیر ۳۰۰ هزار مشترک پهن باند را به بیش از ۷۰ میلیون رساندیم و در حوزه کمیت داده در کشور یک پیشرفت بسیار چشمگیر است اما مطالبه مردم جدای از کمیت بحث کیفیت هم بوده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره سهم اقتصاد دیجیتال از میزان تولید ناخالص ملی خاطرنشان کرد: هدفی در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده که باید به آن دست یابیم؛ یک بحث اقتصاد ICT و بخش دیگر مربوط به اقتصاد دیجیتال است؛ سهم اقتصاد ICT در سال قبل ۱.۸ درصد بود که امسال به ۲.۸۸ درصد رسید یعنی سهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در تولید ناخالص ملی به این عدد رسیده است.

آدرس مطلب http://irannewspaper.ir/newspaper/page/7278/17/535913/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر